تبلیغات
c60 - "ع د ا ل ت "هر چیز را سر جای خودش می نشاند
c60
مشاورو راهنمای خانواده ( درمان اعتیاد )

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 24 مرداد 1391

aaa

امیر مومنان حضرت علی (ع) می فرماید:عدالت هر چیز را سر جای خودش می نشاند.

ایشان یگانه ترازوی عمل و مظهر عدالت،زمانی که در بیت المال بودند و به امور مسلمین رسیدگی می کردند از نور شمع بهره می بردند و به هنگام کارهای شخصی ،نور شمع را خاموش می کردند.

به راستی چه چیز باعث می شود که کسی این گونه عمل نماید؟چه چیز باعث می شود که یکی امیر مومنان شود و فرماندهی وجود خود را نیز این گونه به دست گیرد و دیگری…؟!

به نظر من دو چیز که باعث می شود جایگاه انسان ها متفاوت از هم شود؛یکی :نگرش و نوع نگاه به زندگی و امور و دوم :عملکرد افراد و سعی و تلاش در نهادینه کردن ارزش ها است.

عدالــت یعنی قرار گرفتن هر چیز سر جای خودش درست همان جایی که باید باشد؛قراز گرفتن زحل در جای خود، تابیدن خورشید در روز و غروب آن و هم چنین مهتاب در شب و قرار گرفتن هر خار کنار گل و این  عدالت،خود زیبایی و تکامل است.

تا دیروز من و مسافرم در وادی اعتیاد رنج های فراوانی داشتیم و امروز به واسطه ی تلاش ،قدری تفکر و برگشت از ضد ارزش ها به عملکرد و عمل سالم رسیده و می رسیم.شرایط دیروز ما عین عدالت بود و شرایط فعلی ما هم عین عدالت است.

هر آن چه که لازم است از قبل به ما داده شده است؛خمر،عشق،ایمان،عقل چشمه های جوشانی است و چشم دست پا و…نعمت ها و مواهبی است که خداوند به ما اعطا کرده است و این در همه ی ما از آغاز یکسان داده شده است و این…عدالــــت است منتهی من تعیین می کنم که با حرکت به سمت ارزش و یا ضد ارزش چه میزان از دارایی ام در اختیارم باشد و این عملکرد، چشمه های مرا جوشان تر سازد و مرا از عقل و عشق و ایمان و معرفت و خمر درست بهره مند کندو مرا به عمل سالم نزدیک ویا دور سازد مرا در جایگاهی که باید نشاند ،همانندیک مصرف کننده ی موا مخدر که چشمه های خود را ویران و جایگا ه های خود را از دست داده و یا یک عالم که بسیار متعادل رفتار می کند.آیا این چیزی جز عدالت است؟

آیا همه ی افراد در کنگره باهم برابرند؟

آیا دانایان با نادانان برابرند؟آیا کسی که به نور پشت کرده و درها را بسته با کسی که در رفت و آمد است و در جلسات حاضر و به آموزش ها گوش جان می سپارد و پیرو راه و راهنماست برابر است ؟

در کنگره با وجود مثلث کنگره به معنی عدالت می رسیم مثلثی که یک ضلع آن معرفت است و به ما یاد آور می شود آن کسی که آموزش می بیند و نسبت به خود و مسیر درمان و پیرامون خود به شناخت و دانایی می رسد ،عدالت در مورد او برقرار می شود و آن رسیدن به تعادل در جسم،روان و جهان بینی است چنین انسانی به عمل سالم رسیده و می رسد.این همان مثلثی است که من را از تک بعدی بودن در می آورد،چشمه های جوشان مرا خروشان و خروشان تر می سازد.

5 الگوی مهم که در تعادل وجود دارد اشاره می کنم:

۱>دوست داشتن خود و دیگران

۲>شناخت خود و دیگران

۳>بهبود روابط و نوع روابط

۴>مدیریت خود و دیگران

۵>شناخت و رسیدن به جایگاه خود /.

گاه باید هزاران قدم برداشت تا به یک قدم سالم رسید.برای این امر باید پیوسته در جریان بود.

"و لیس الانسان الا ما سعی":انسان چیزی جز سعی و تلاش نیست ؛هر که با تلاش به خواست خود برسد ،عدالت پروردگار رانسبت به خود جاری کرده است.

آن گاه که رود سنگ ها و صخره ها را پشت سر می گذارد و در ادامه ی مسیر خود از هیچ تلاشی فرو گذار نیست،وقتی با خروش خود را به سنگ ها می کوبد و از رفتن به هیچ وجه نمی ماند تا درنهایت به بحر و اقیانوس برسد آیا این چیزی جز عدالت است؟و آب ِ راکد می ماند تا بگندد و این هم عین عدالت است.برای راهبر شدن و به فرماندهی رسیدن گاه باید باد بود حتی سرگردان وگاه نسیم؛نوازشگر،گاه باید کوه بود؛استوار و گاه رود،اما …همیشه در جریان و کوشا.این آن عدالتی است که خداوند می خواهد باید در جریان و تلاش بود تا به آن جایی که باید برسیم .

با احترام:همسفر آمنه
طبقه بندی: دستورجلسات هفتگی،  مشارکت همسفران، 
ارسال توسط همسفــــر آمنه
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ